Participating artists 2019 – main and traveling exhibitions (miniprint + mixed media)

5th “Enter into Art” International Installations

(Annual – Cologne, Bonn and Bad Ems)

Exhibitions 2018-19

(24 weeks on three rivers – Rhine, Moselle, Lahn)

Cologne on the Rhine: Cultural Center Cologne-Mülheim, April 17 – April 28, 2019
(main exhibition with vernissage and cultural program)

Bonn on the Rhine: City Library Bonn-Bad Godesberg, May 2 – June 27, 2019

Bad Ems on the river Lahn: Townhall Foyer of Bad Ems, July 1 – July 26, 2019

German Online-Show: July 2018 – July 2019 (www.bernsteinrose-blog.de)

Please see more information about the Prelude events in Bad Breisig and in Bernkastel-Kues (bonus exhibitions) by Related links 2018 / 2019“,  “Prelude exhibition 1” and “Prelude exhibition 2“!

Bad Breisig on the river Rhine: “Kulturbahnhof” – Cultural Center, August 18 – August 29, 2018 (with cultural program)
Bernkastel-Kues on the river Moselle: Museum Nicholas of Cusa, February 10 – April 7, 2019
(with cultural program)

Fascination of Worldwide Art and Color

Participants 2019

291 artists, 49 countries

Albania, Argentina, Australia, Austria, Bangladesh, Belgium, Brazil, Bulgaria, Canada, China, Croatia, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Greece, Hungary, Iceland, India, Ireland, Israel, Italy, Japan, Jordan, Korea, Kosovo, Mauritius, Mexico, The Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovak Republic, Slovenia, South Africa, Spain, Sweden, Switzerland, Taiwan, Thailand, Turkey, Ukraine, United Kingdom, USA + Germany by the hosts

In the exhibition is integrated the video projection with large pictures “Touring the World through Art”: Extra list of participants

Thank you for your great work and the friendly cooperation!

Featured artists in Cologne, Bonn and Bad Ems:
Linda Lasson, Sweden; Mira Satryan, USA; Takanori Iwase, Japan; Cinla Seker, Turkey; Yuan Wang, China; Jeanne Pannier, France; Rowena Božić, Slovenia; LEE K., France / Korea; Veryal Zimmermann, USA

Solo events in Cologne – our additional rewards for the winners 2018:

  1. Meint van der Velde (The Netherlands) – first prize
  2. Kouki Tsuritani (Japan) – second prize
  3. Kelli Valk (Estonia) – third prize

ALBANIA
Majlinda Kelmendi
ARGENTINA
Diana Kleiner
Floki Gauvry
Liliana Dowbley
Patricia Pascazzi
AUSTRALIA
Cleo Wilkinson
Karl Weiming Lu
AUSTRIA
Alfred Postmann
Anton Eckel
Aya Swoboda
Brigitte Thonhauser Merk
Ellen Bittner
Elmar Peintner
Eva Pisa
George Gheorghe
Gerhard Rasser
Jani Jan J.
Kurt Freundlinger
Monika Lederbauer
Pamela Ecker
Roswitha Eisenbock
Sieglinde Ferchner
Simona Ledl
BANGLADESH
Fariel Shafee
BELGIUM
Esther Janssen
Henry Pouillon
Mady Maerien
BRAZIL
Lurdi Blauth
Maria Kruschewsky
Regina Lucia Dantas Paulino Vaz
BULGARIA
Dimo Kolibarov
Tsvetelina Spiridonova
Christophor Krustev
CANADA
Gerald Hushlak
Janice Ann Fehr
Jocelyne Benoit
Marianne Reim
Mary Romanuck
Micheline Couture
Patricia Gaspar
Perry Rath
Terry Golletz
Yvan Lanfontain
Zenon Burdy
CHINA
Ping He
Yuan Wang
CROATIA
Ivana Gagić Kičinbači
Mia Vučić
CZECH REPUBLIC
Vlasta Matousova
DENMARK
Annette Olsen Caspeller
Birthe Petersen
Dorte Bundesen
Else Juhl Lundhus
Helle Mie Hellesen
Ingsi Croon
Josephine Ernst
Karen Serena
Line Taarnberg
Merete Bartholdy
Stephan Schmidt
Viggo Salting
Vike Pedersen
FINLAND
Aleksi Joensuu
Ana Sihvonen
Anna Arminen
Anna Mäkelä
Anna-Maija Rissanen
Elina Autio
Helmi Leppäkoski
Iida Ojanpera
Jenti H. Salminen
Kirsti Heinonen
Leena Golnik
Marja Blomster
Marjatta Nuoreva-Westerberg
Marje Viitala
Merja Laine
Minna Herrala
Pauli Parkkinen
Reetta Harmaala
Sirkka Laakkonen
Solveig Lehtonen
Vilma Carita Maury
FRANCE
Adrianna Bonomi
Carlos Laos Braché
Catherine Gaillard Perez
Denise Antonini
Eve Clair
Frédérique Badonnel
Jeanne Pannier
Juttamarie Fricke
LEE.K (Lee K. Sunmi)
Marie-Paule le Bohec
Marika Polasek
Maud du Jeu
Michèle James
Nicolas Berteau
Solange Kowalewski
GREECE
Amaryllis Siniossoglou
Canuto Kallan
Elsa Charalampous
Maria Argyrakopoulou
Vicky Tsalamata
HUNGARY
András Mengyán
Csaba Pál
ICELAND
Sigurborg Stefánsdóttir
INDIEN/UAE
Upasana Goenka Kedia
IRELAND
Gerhardt Gallagher
ISRAEL
Aida Stolar
Alexander Gurevich
Sari Fishman
ITALY
Angelo de Martin
Babiscia Barbara Fallini
Beatrice Palazzetti
Giuseppe Sciancalepore
Luciano Puzzo
Magda Tardon
Maria Antonietta Onida
Maria Margherita Martinelli
Ruth Helena Fischer
Sonia De Franceschi
Tina Ciravegna
JAPAN
Atsushi Matsuoka
Chikako Kamaga
Haruka Mitsuishi
Hikaru Omura
Hirokazu Matsuyama
Isao Kobayashi
Kaori Nagayoshi
Katsuko Ono
Kazuko Misawa
Kinichi Maki
Mika Kuroki
Mimura Maki
Shoko Tanaka
Takano Yasufumi
Takanori Iwase
Yamauchi Asuna
Yoshiko Mino
JORDAN
Rateb Shaban
KOREA
Hyejeong, Kwon
KOSOVO
Agron Bytyçi
MAURITIUS
Neermala Luckeenarain
MEXICO
Alejandra Sanchez
Claudia Goya Cortes
Maricela Esqueda Orozco
Martha elba Orozco Peredo
Monica Romero Davila
NORWAY
Elisabeth Schjønsby
Eva Laila Hilsen
Rune Baashus
Sinikka Elfving
POLAND
Agata Dworzak-Subocz
Alina Jackiewicz Kaczmarek
Antoni Kowalski
Barbara Niscior
Dominik Wlodarek
Hanna Popruha
Iwona Rypeść-Kostović
Kamil Jerzyk
Katarzyna Wolczynska
Kinga Lewicka
Lukasz Cywicki
Magdalena Pastuszak
Patrycja Godula
Piotr Żaczek
Renata Gogol
Tomasz Belew
PORTUGAL
Ana Galvão
António Canau
Claudina Marques Coelho
Cristina Maya Caetano
Maria Conceição Alves Freitas
Susana Carvalho
ROMANIA
Alexandru Jakabhazi
Ciprian Radovan
Daniela Constantin
Elena Felicia Selejan
Emil Dobriban
Karoly Balajti
Mircea Nechita
Ovidiu Petca
Rodica Strugaru
Silvia Anton
RUSSIA
Svetlana Vedernikova
Valentina Anopova
SERBIA
Gordana Petrović
Jelena Petrović Luković
SINGAPORE
Ernest Chan
Jesvin Yeo
LeeKheng Yip
Malin Lenz
May Ho
Michele Piccoli
Shock Yuen Chiam
SLOVAK REPUBLIC
Katarína Smetanová
SLOVENIA
Rowena Božič
SOUTH AFRICA
Eleanora Hofer
SPAIN
Julia Sanchez Monteis
Maria Jose Pérez Carrasco
Nuria Pena
Peter Kadrmas
Rosa Viñas
SWEDEN
Ann Löwenstein
Inga-Maj von Mühlenfels
Kathie Pettersson
Linda Lasson
Maria Heed
Marieta Toneva
SWITZERLAND
Elisabeth Jobin-Sanglard
Gerda Ritzmann
Hans Peter Neukomm
Katharina Proch
TAIWAN
Lynn Chen
Tsai-Ping Shieh
THAILAND
Watana Kreetong
THE NETHERLANDS
Aura Op den Camp
Béa Verheul
Carla Kleekamp
Erik Mol
Ewa Malijewska
Frans Baake
Frans de Groot & Wuyts Josee
Hannah Hansen-Witteveen
Henja Kerkhof
Joop Overkleeft
Jozina van Hees
Marleen van Engelen
Peter de Leur
Theo Damsteegt
Somsak Chaituch
TURKEY
Aysen Erte
Cinla Seker
Ersan Tokoglu
Oya Pekmener
UKRAINE
Tamara Rogozina
Julia Dubovyk
Mihail Krasnik
UNITED KINGDOM
Anne Rosemary Watson
Antonietta Torsiello
Barry Cottrell
Joanna Gibbs
Sarah Bridget
Ariel Chavarro Avila
Maria Kaleta
O Yemi Tubi
USA
Ai-Wen Wu Kratz
Andreas Johns
Andy Owen
Beverly Ashcraft-Johnson
Christie Rosenberg
Christine Hibberd-Meytras
Dan McCormack
Derwin Leiva
Eileen Tavolacci
Elena Gastón Nicolás
Eva Kollmar
Hayato Takano
Ivy Stevens-Gupta
Joan Burger Siem
John H. Schartung
Katharine Bossmann
Leyla Yildiz
Lisa Graham
Mary Lou Garcia
Michelle Ochonicky
Mira Satryan
Monica Johnson
Monique Carasso Heubel
Peter Hriso
R. Prost
Stefanie Ramsey
Theresa Otten
Valérie Vandermotten
Veryal Zimmerman
Michael Azgour
Ovidiu Lebejoara

Additional participants in Bonn and Bad Ems (June 1 – July 31, 2019):

Bea Last, United Kingdom; Bernadette Madden, Ireland; Cynthia Milionis, USA; Graziano Tieppo, Italy; Halina Domanski, USA; Jerzy Gorbas, Poland; Kim Hyun-Jin, Taiwan; Liisa Pankola, Finland; Maria Rita Onofri, Italy; Milan Bauer, Czech Republic; Sabine Huber, Switzerland; Sarah Lynch, Australia; Suzanne C. Nagy, USA; Vasiliki Kolipetsa, Greece

And the hosts:
Kurt Ries (artist) and Gabriele Walter (poet, music)

 

.